Archives

E-mail corrections or additions to info@armdrag.com.

ArmDrag.com is looking for volunteers to help populate the Archives.  We're not only looking for results, but tournament brackets, photos, and articles as well.  Many college and public libraries have microform copies of complete newspapers dating back over 100 years.  In them, you can find lots of wrestling results. If you enjoy doing research, and you have some time, make a trip to the library and check it out.  Ask a librarian how to get started and how to print out the articles that you find.

1901
1921
1927
1933
1939
1945
1951
1957
1963
1969
1975
1981
1987
1993
1999
2005
2011
2017
1902
1922
1928
1934
1940
1946
1952
1958
1964
1970
1976
1982
1988
1994
2000
2006
2012
2018
...
1923
1929
1935
1941
1947
1953
1959
1965
1971
1977
1983
1989
1995
2001
2007
2013
2019
...
1924
1930
1936
1942
1948
1954
1960
1966
1972
1978
1984
1990
1996
2002
2008
2014
 
...
1925
1931
1937
1943
1949
1955
1961
1967
1973
1979
1985
1991
1997
2003
2009
2015
 
1920
1926
1932
1938
1944
1950
1956
1962
1968
1974
1980
1986
1992
1998
2004
2010
2016
 


1000 Islands Summer Duals


@ Clayton, NY

August 2-4, 2002

 

Round 1

Round 2

1/4-Finals

Semi-Finals

Finals

 

 

 

 

 

 

 

Nazareth (PA)

 

 

 

 

 

 

Byron-Bergen

 

 

 

 

Byron-Bergen

30-25

 

Byron-Bergen

 

 

 

 

1000 Islands

52-16

 

 

 

 

 

 

Byron-Bergen

 

 

 

South Jefferson

 

28-19

 

 

 

 

South Jefferson

 

 

 

 

Newark Valley

55-9

 

 

 

 

 

 

 

Fulton

 

 

Wayne (Team 1)

 

 

 

 

 

 

Wayne (Team 1)

 

 

 

 

Waverly

44-25

 

 

 

W. Seneca West

 

 

Fulton

 

 

 

Fulton

 

39-26

 

 

Fulton

46-19

 

Fulton

 

 

 

 

Colonie

45-15

 

 

 

Team Tatoonkan

 

 

 

 

Team Tatoonkan

 

Team Tatoonkan

 

 

 

TEAM CHAMPIONS

Mt. Anthony (VT)

56-3

 

Team Tatoonkan

 

 

 

 

VVS

49-16

 

 

 

Attica

 

 

Team Tatoonkan

 

 

 

Gouverneur

 

40-15

 

 

Gouverneur

34-27

 

Gateway

 

 

 

 

Gateway (MA)

30-25

 

 

 

No. Adirondack

 

 

 

Team Tatoonkan

 

 

Wayne (Team 2)

 

 

 

 

Wayne (Team 2)

33-24

 

Tioga

 

 

 

 

Tioga

45-24

 

 

 

Phoenix

 

 

Canandaigua

 

 

 

Canandaigua

 

34-21

 

 

Canandaigua

40-20

Canandaigua

 

 

 

 

Sayre (PA)

42-12

 

 

 

 

 

 Consolations

 

 

 

 

 

 

 

Nazareth

 

 

 

 

 

 

 

Nazareth

 

 

 

 

 

VVS

35-25

 

 

 

 

 

 

 

Nazareth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Governeur

 

Nazareth

 

 

 

 

 

 

35-30

 

 

 

 

 

Wayne (Team 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wayne (Team 2)

 

 

Nazareth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wayne (Team 2)

 

 

 

 

W Seneca West

 

30-28

 

 

Nazareth

 

 

W Seneca West

 

S Jefferson

 

 

 

Sayre (PA)

42-20

 

62-3

 

 

 

 

 

S Jefferson

 

Canandaigua

 

 

Mt. Anthony

 

 

 

 

 

 

 

Mt. Anthony

 

 

 

 

 

1000 Islands

58-6

 

 

 

 

 

 

 

Mt. Anthony

 

 

 

 

Attica

 

34-27

 

 

 

Nazareth

 

Attica

 

Mt. Anthony

 

 

THIRD

Newark Valley

46-20

 

 

 

 

 

 

 

Tioga

 

 

 

 

NAC

 

 

 

 

 

 

 

Weverly

 

 

Gateway

 

 

Waverly

37-21

 

 

 

 

 

 

 

Phoenix

 

 

 

 

Phoenix

 

37-23

 

 

Byron-Bergen

 

 

Phoenix

 

Gateway

 

 

 

Colonie

30-24

 

 

 

 

 

 

 

Gateway

 

Byron-Bergen