|
54th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships
February 26, 2016 - February 27, 2016 @ Times Union Center (Albany, New York)
|
Champs
99 Jon Charles (CV/Section III)
106 Orion Anderson (Schuylerville/Section II)
113 Matt Caccamise (Wayne/Section V)
120 Dane Heberlein (Alexander/Section V)
126 Matteo DeVincenzo (PJ/Section XI)
132 Kellen Devlin (Amherst/Section VI)
138 Brad Bihler (MG/Section VI)
145 Hunter Richard (HP/Section III)
152 Kobe Garrehy (ME/Section IV)
160 Cameron Swick (BRH/Section VI)
170 Alex Herringshaw (HP/Section III)
182 Jake Peru (Falconer/Section VI)
195 Jack Buell (SE/Section III)
220 Ricardo Dawkins (GB/Section III)
285 Andrew Tanner (Adirondack/Section III)..............
Click for larger image. [MORE PICS]
Slideshow: Section V D1 State Reps
Slideshow: Section V D2 State Reps
Slideshow: Section VI D1 State Reps
Slideshow: Section VI D2 State Reps
Slideshow: Teams
Slideshow: D1 Podiums
Slideshow: D2 Podiums
-
NYS Tourney looking for online video sponsors
-
NYSPHSAA State Tournament Wildcards
-
★ NYS Championships ★
-
Area trio get at-large spots in tourney
-
Two Medina wrestlers headed to states
-
NYS Tournament Brackets
-
Section II Wrestling makes fashion sense
-
NYS Tourney Live Streaming Canceled
-
Face-Off: New Section II wrestling state tournament uniforms
-
Section 1 wrestling unites for states
-
Is an elusive state title awaiting Tuckers in Albany?
-
2016 New York State Wrestling Preview
-
What you need to know for states
-
How this week's high school playoff action shapes up
-
Niskayuna's Sweeney eyes twin titles
-
The top 10 local wrestlers who could win states
-
STATE WRESTLING: Who's who from Section 4
-
Horseheads wrestling comes on strong
-
Section VII wrestlers prepare to face state competition
-
Wrestlers from Morrisville-Eaton, Camden have high hopes for NYSPHSAA Division II tournament
-
Moore on to NY state wrestling meet
-
Section 4's best set for wrestling's big stage
-
STATE WRESTLING: Watch interviews with the Section IV athletes
-
State wrestling tourney advice: Don't get caught up in the hoopla
-
Another quality Division I team heads to state wrestling tourney
-
Many area wrestlers state-bound
-
Division II state wrestling preview: Herringshaw seeking 3rd title
-
Area wrestlers ready for state meet
-
Skaneateles' Simmons looks to stick with what works at state wrestling tournament
-
Olean High trio eyes state titles
-
Sizing up Section 4's chances this weekend
-
Ten Local Wrestlers headed to Albany this weekend for State Championships
-
Penfield's Gissendanner driving to reach lofty goals
-
Four area wrestlers set for state championships
-
Seaver returns to state meet today, Saturday
-
McDougalds making their mark on high school wrestling
-
Two Champs in South Seneca
-
Area wrestlers ready for state wrestling tournament
-
2 wrestlers advance in state semis
-
Edwin Rubio of Glenn is in search of wrestling perfection
-
Wardlaw, Lopez add final chapter to their rivalry
-
Alsous, Keller, Seaver go for gold today
-
Kubala, Seaver and Swick earn trip to semis
-
Olean's Bierfeldt Big 30's lone NY bidder for a title
-
BGAH's Mondore a late replacement at states
-
Schuylerville wrestlers move on to semifinals
-
Schenectady wrestler Collin Derboghossian puts school on podium
-
Two advance with upsets
-
Ward Melville's Christian Araneo is all business at state wrestling meet
-
19 local wrestlers advance in state championships
-
Schenectady wrestler Collin Derboghossian puts school on podium
-
Central Valley Academy's Charles, Cook reach state wrestling semis
-
All Sports WNY NYS Semis Photo Gallery
-
Amherst's Devlin hits 132-pound wrestling semifinals
-
Hilton's Yianni Diakomihalis wins fourth state title
-
Devlin captures third state wrestling title as section totals four winners
-
Just a little bit short: Dakota Gardner falls in state finals; Dalton Gardner takes 5th
-
Kellen Devlin Wins 3rd State Wrestling Title, Three Others Win Div II Championships
-
Shenendehowa's Kevin Parker wins state wrestling title again
-
Schuylerville's Orion Anderson takes 106-pound Division II state wrestling crown
-
Section 1 wrestling sets records but has no state champs
-
Olean trio falls short of titles at state wrestling meet
-
Wrestlers from Morrisville-Eaton, Camden place at NYSPHSAA Division II championships
-
General Brown's Dawkins wins state championship
-
Columbia's John Devine falls in 120-pound final
-
LI's state wrestling champions
-
Videos and results from the state finals
-
Section III brings home six state wrestling championships
-
Holland Patent wrestlers make their mark at states
-
State wrestling meet qualifiers include champs, first-timers
-
M-E's Garrehy win state wrestling title
-
Section 4 sends 3 wrestlers to state finals; Garrehy strikes gold
-
Long Beach's Jacori Teemer bigger, stronger for third state title
-
Wrestlers from Morrisville-Eaton, Camden place at NYSPHSAA Division II championships
-
Port Jefferson's Matteo DeVincenzo wins state Division II wrestling title to complete undefeated season
-
Watkins Glen duo earns 2nd, 3rd
-
Mission Accomplished: Bihler, Peru Crowned Champions In Albany
-
All Sports WNY NYSPHSAA Championship Finals Photo Gallery
-
Alexander's Heberlein takes second state title
-
Long Island produces nine individual state wrestling champs
-
Stone takes fifth at NYS championships
-
Kevin Parker closes high school wrestling career in dominant fashion
-
Wrestling Notebook: 'Blood round' isn't for faint of heart
-
Alex Herringshaw three-peats as New York state wrestling champion
-
Tanner leads Adirondack to team title
-
Amherst's Devlin dominates, wins third straight state title
-
Division II grapplers shined at states
-
Rabideau accomplishes first for wrestling program; Injury allows 8th grader wild-card entry to state championship tournament
-
North Tonawanda wrestler Keller loses in state final
-
Recap: A Look Back at the New York State Tournament
-
Bob Blair's NYSPHSAA Gallery - Day 1
-
Bob Blair's NYSPHSAA Gallery - Day 2
-
Dale Parks' MaxPreps NYSPHSAA Galleries
-
Centorani: State wrestling tourney needs fixing
-
For these gladiators, toughness is part of the game
-
Ray Passaro's MaxPreps NYSPHSAA Galleries
-
Ray Nelson's MaxPreps NYSPHSAA Galleries
-
Local wrestling coaches happy to see New York create state team tourney
-
NYSPHSAA State Championships (live)
Varsity
| Division I
Teams
Albany Academy, Arlington, Averill Park, Baldwinsville, Ballston Spa, Brewster, Brockport, Burnt Hills-Ballston Lake, Christian Brothers Academy/Jamesville-Dewitt, Clarkstown South, Columbia, Connetquot, Deer Park, East Ramapo, Eastchester, Eastport-South Manor, Fairport, Fordham Prep, Fox Lane, Franklin Academy (Malone), Goshen, Half Hollow Hills - East, Half Hollow Hills - West, Hamburg, Hauppauge, Hewlett, Hilton, Horseheads, Huntington, Irondequoit, Iroquois, John Bowne, John Glenn, John Jay (Cross River), John Jay (East Fishkill), Johnson City, Lake Shore, Lakeland-Panas, Levittown Division, Liverpool, Lockport, Long Beach, Mahopac, Middletown, Minisink Valley, Monroe-Woodbury, Monsignor Farrell, New Hartford, New Rochelle, Niagara Wheatfield, North Babylon, North Rockland, North Tonawanda, Penfield, Plainedge, Rocky Point, Rush-Henrietta, Scarsdale, Schenectady, Shenendehowa, Shoreham-Wading River, South Side, Spencerport, St. Francis, Syosset, Victor, Wallkill, Walt Whitman, Wantagh, Ward Melville, Warwick Valley, Yonkers Region Final
Section XI 260, Section V 201, Section I 181.5, Section IX 155, Section II 145, Section VIII 144, Section VI 102.5, Section III 80, CHSAA 58, Section IV 35.5, PSAL 13, Section X 3 Outstanding Wrestler Award -
Yianni Diakomihalis
(Hilton/Section V)
Championship Final (1st)
Consolation Final (3rd)
Consolation Final (5th)
Varsity
| Division II
Teams
Adirondack, Alden, Alexander, Amherst, Babylon, Bainbridge-Guilford/Afton/Harpursville, Barker/Royalton-Hartland, Bath Haverling, Camden, Carle Place/Wheatley, Central Valley, Chester Academy, Deposit/Hancock, Edgemont, Eldred-Fallsburg-Liberty, Falconer, Fredonia, General Brown, Geneva, Gouverneur, Hadley-Luzerne-Lake George, Holland Patent, Keshequa, Le Roy, Lewiston-Porter, Livonia, Locust Valley, Maine-Endwell, Maple Grove, Marathon, Mattituck, Medina, Mexico, Midlakes, Morrisville-Eaton, Nanuet, New Paltz, Newfane, Norwich, Olean, Palmyra-Macedon, Pearl River, Phoenix, Port Jefferson, Putnam Valley, Sandy Creek, Saranac, Schuylerville, Seaford, Sherburne-Earlville, South Jefferson, South Seneca, Tioga, Tonawanda, Walton/Delhi, Warsaw, Watkins Glen, Waverly, Wayne, Whitney Point Region Final
Section III 290, Section VI 234.5, Section IV 197.5, Section V 197.5, Section XI 95, Section VIII 90.5, Section I 82.5, Section II 70.5, Section VII 40.5, Section IX 37, Section X 18, PSAL 6 Outstanding Wrestler Award -
Dane Heberlein
(Alexander/Section V)
Championship Final (1st)
Consolation Final (3rd)
Consolation Final (5th)
IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.
Comments (54th Annual NYSPHSAA Intersectional Wrestling Championships)
|
|