Byron-Bergen Invitational Tournament
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
December 5, 2009 @ Byron-Bergen High School (Bergen, New York)

 



Varsity

Team Final

Wayne 202, Midlakes 145.5, Letchworth 139, Brighton 133, Churchville-Chili 77, Alden 73.5, Dansville 70, Keshequa 61, Ripley 57.5, Honeoye Falls-Lima 48, Byron-Bergen 47, Alfred-Almond 32, East Rochester 31, Livonia 21, Caledonia-Mumford 20, Pavilion 18, Fillmore 14, Alexander 6, Batavia Notre Dame 2

Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Bob Dierna (Wayne)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Chris Nevinger (Letchworth)

Championship Final (1st)

 96  Sean Peacock (Midlakes) > Tyler Gross (Wayne) by fall 2:20
103  Ari Crane (Brighton) > Ralph Mateo (Midlakes) by decision 6-4
112  Al Dierna (Wayne) > Luke Kehrli (Livonia) by fall 3:42
119  Zack Finn (ER) > Logan Miller (Ripley) by major decision 9-0
125  Brad Mayville (Wayne) > Emory Rowe (Ripley) by decision 4-2
130  Justin Wagner (Alden) > Tom Crawford (CC) by decision 3-0
135  Bob Dierna (Wayne) > Anthony Harding (Letchworth) by technical fall 16-1
140  Frank Affronti (Wayne) > Adam Ludwicki (CC) by decision 7-5
145  Tory Cain (Wayne) > Korey Gillen (Keshequa) by decision 4-3
152  Chris Nevinger (Letchworth) > Vinnie Digravio (Wayne) by decision 5-4
160  Tyler Brooks-Lambert (Midlakes) > David Woolley (Letchworth) by decision 4-1
171  Nick Digravio (Wayne) > Alan Bookmiller (Letchworth) by fall 3:34
189  Eric Baker (Midlakes) > Brandon Maines (Letchworth) by decision 6-5
215  Travis Taylor (BB) > Jack Weldon (HFL) by fall 4:33
285  Bryan Wood (Dansville) > Jacob Oltman (CM) by fall 1:22

Consolation Final (3rd)

 96  Warren Oderkirk (BB) > Cody Marriott (Fillmore) by decision 4-2
103  Eddie Hutschenreuter (Alden) > Adam Putz (Brighton) by fall 2:15
112  Jake Boice (HFL) > Collin Fox (Midlakes) by forfeit
119  Nick Luongo (Brighton) > Cody Herman (Wayne) by fall 0:49
125  Joe Coburn (Dansville) > Mark Chauncey (Pavilion) by forfeit
130  Justin Hunt (Ripley) > Travis Baker (Keshequa) by decision 4-2
135  Damian Woodard (Midlakes) > Alex Lebowitz (Brighton) by forfeit
140  DOUBLE FFT
145  George Tawadros (Brighton) > Connor Fox (Midlakes) by forfeit
152  Conner Lorenzo (Brighton) > Greg Van Dongen (CC) by decision 3-1
160  Frank Day (Letchworth) > Ron Swan (Ripley) by major decision 11-0
171  David Kelley (Brighton) > Ryan Fuller (Keshequa) by fall 1:19
189  Travis Harvey (AA) > Monolito Herter (Alden) by forfeit
215  Jordan Shute (Keshequa) > Dan Guarino (CC) by fall 2:00
285  Justin Fudala (Alden) > Paul Mahoney (Letchworth) by fall 2:33


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Byron-Bergen Invitational Tournament)