★ ★ ★ ★ ★ Meet History
Art "Bear" Connorton Irondequoit Invitational Tournament
January 3, 2009 @ Irondequoit High School (Rochester, New York)
Powered by matburn®

 



Varsity

Team Final

Penfield 192, Irondequoit 137, Marion 124, Geneva 123.5, Pavilion 103, McQuaid Jesuit 91, Gates Chili 88, Bishop Kearney 50.5, Red Jacket 41, Greece Athena 34.5, Perry 30, Northstar Christian 26, Marshall (Rochester) 25, Holley 16, Dr. Freddie Thomas (Rochester) 8

Aggregate Pin Award - Ryan Bilak (Penfield)
Outstanding Wrestler Award (Lower Weights) - Lewis Cucchiara (GC)
Outstanding Wrestler Award (Upper Weights) - Ryan Lawrence (Penfield)

Championship Final (1st)

 96  Connor Lapressi (Geneva) > Eric Harley (Penfield) fall 0:57
103  Colton Dalberth (Marion) > Nick Cegelski (Penfield) technical fall 15-0
112  Joe Smaldone (Geneva) > Jim Mousso (Marion) fall 1:01
119  Chester Demanchick (GC) > Craig Morris (Penfield) fall 3:53
125  Luke Camp (Marion) > Chaz Milly (MQJ) decision 8-2
130  Mike Manuel (GC) > Ricky Mesolella (MQJ) decision 9-2
135  Lewis Cucchiara (GC) > Evan Bartlow (BK) fall 3:26
140  Ben Rodriguez (Irondequoit) > Austin May (Marion) decision 7-2
145  Ryan Lawrence (Penfield) > Brandon Blancke (Geneva) fall 5:44
152  Matt Ramirez (Geneva) > Jason Prince (MQJ) major decision 11-3
160  Brad Casper (Marion) > Dan Ramirez (Geneva) decision 4-0
171  John Ramerman (Irondequoit) > Chris Andrews (Pavilion) decision 5-4
189  Josh Doyle (Irondequoit) > Anthony Odorisi (MQJ) fall 5:45
215  Stephen Gould (Pavilion) > Pat Carroll (Penfield) decision 3-1
285  Andy Vandorn (Irondequoit) > Eric Schaertl (RJ) fall 3:16

Consolation Final (3rd)

 96  Derek Draper (Perry) > Ben Brooks (Irondequoit) decision 9-2
103  Grady Johnson (GA) > Hunter Garland (Perry) fall 3:30
112  Parker Foster (Geneva) > Joe Piccarreto (BK) decision 9-2
119  Allan Hollister (Irondequoit) > Jackson Swartout (MQJ) forfeit
125  Rasheem Sullivan (MR) > Nick Piccarreto (BK) decision 8-2
130  Nick Kalaghan (Penfield) > Mark Chauncey (Pavilion) fall 2:45
135  Stas Smirnov (Penfield) > Chris Bitetti (GA) fall 1:17
140  Wyatt Weston (NC) > Conner Jarrell (Irondequoit) decision 5-4
145  Cody Shurgot (Marion) > David Roseboom (Perry) fall 2:06
152  Tyler Herold (Pavilion) > Michael Balch (GC) fall 1:23
160  Ricky Looby (Irondequoit) > Andrew Laplaca (Penfield) decision 8-1
171  Ryan Bilak (Penfield) > Michael Boerman (Marion) fall 3:39
189  Steve Fuest (Penfield) > Mike Solomik (Penfield) forfeit
215  C.J. Fallato (Holley) > Jake Bott (RJ) major decision 11-0
285  J.D. Weaver (Pavilion) > Jake Elliot (Pavilion) fall 3:37

Championship Quarterfinals

215  Stephen Gould (Pavilion) > Bobby Johnston (RJ) fall 2:25

Preliminaries

215  Stephen Gould (Pavilion) > Nick Richmond (NC) fall 0:42
215  Jamie Storms (Perry) > C.J. Fallato (Holley) decision 1-0 (3OT)

Consolation Round 2

215  C.J. Fallato (Holley) > Bobby Johnston (RJ) fall 2:56

Consolation Round 3

215  C.J. Fallato (Holley) > Ronald Lewis (DFTR) fall 1:50

Consolation Round 4

215  C.J. Fallato (Holley) > Claxton Duvall (BK) decision 7-2


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Art "Bear" Connorton Irondequoit Invitational Tournament)