31st Annual Ciaburri/Van Gorden Invitational Tournament
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
January 9, 2010 @ Palmyra-Macedon High School (Palmyra, New York)

 



Varsity

Team Final

Palmyra-Macedon 224, Letchworth 166, Spencerport (B Team) 134.5, Midlakes 124.5, Cheektowaga 115, Waterloo 91, Webster Thomas 90.5, East Syracuse-Minoa 88, Le Roy 87, Batavia 21.5, Sodus 20, Clarence 16

Outstanding Wrestler Award - Ryan Darch (Batavia)

Championship Final (1st)

 96  Sean Peacock (Midlakes) > Taylor Jones (PM) by decision 9-8
103  Jeff O'Lena (PM) > Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowaga) by fall 3:23
119  Jesus Diaz (Waterloo) > Dustin Jones (PM) by decision 6-3
125  Austin Harding (Letchworth) > Jorge Antonetti (Cheektowaga) by decision 3-1 (1OT)
130  Ben Mowry (PM) > Mike Tomczak (Cheektowaga) by major decision 11-0
135  Jake Hamilton (PM) > Dakota Hendrickson (Letchworth) by decision 4-3
140  Bucky Hendrickson (Letchworth) > Josh Weigand (Cheektowaga) by major decision 10-1
145  Chris Nevinger (Letchworth) > Mitch Schreiber (PM) by fall 4:20
152  Tyler Brooks-Lambert (Midlakes) > Sean McFarlane (Spencerport (B Team)) by decision 7-1
160  David Woolley (Letchworth) > Vince Kovach (LR) by major decision 13-2
171  Ryan Darch (Batavia) > Dustin Moss (ESM) by decision 5-3
189  Zerik Miller (WT) > Tyler Deuel (Waterloo) by decision 5-3
215  Jon Casper (LR) > John Davis (Spencerport (B Team)) by fall 0:48
285  Mason Judd (PM) > Eric Cushing (ESM) by decision 3-1

Consolation Final (3rd)

 96  Jonathan Haas (Spencerport (B Team)) > Dakota Woolley (Letchworth) by decision 6-0
103  Ralph Mateo (Midlakes) > Sal Mingoea (Spencerport (B Team)) by fall 0:58
112  Jake Nicholson (Waterloo) > Matt Stocking (Spencerport (B Team)) by fall 3:57
119  T.J. Doyle (WT) > Collin Fox (Midlakes) by decision 2-0
125  Zach Spicer (Spencerport (B Team)) > Jerry Green (LR) by forfeit
130  Tyler Jansen (Midlakes) > Anthony Harding (Letchworth) by decision 8-3
135  Tyler Fenstermaker (LR) > Brandan O'Donnell (ESM) by decision 12-8
140  Jake Harvey (LR) > Mike Roman (Spencerport (B Team)) by forfeit
145  Anthony Biuso (WT) > Conner Fox (Midlakes) by decision 4-1
152  Scott Patrzyk (Cheektowaga) > Mike Clark (WT) by fall 2:02
160  Connor Fitzpatrick (ESM) > Jacob Petroski (Cheektowaga) by decision 4-2
171  Jake Winnie (Clarence) > Tyler Lawrence (PM) by forfeit
189  Brandon Jones (PM) > Nick Nasca (Spencerport (B Team)) by decision 7-3
215  Jamie Landry (ESM) > Kevin Sessler (Waterloo) by decision 6-4
285  Josh Sweeney (Spencerport (B Team)) > Mark Dunham (Waterloo) by decision 1-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (31st Annual Ciaburri/Van Gorden Invitational Tournament)