Clayton Barnard Memorial Wrestling Tournament
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
January 15, 2010 - January 16, 2010 @ Hilton High School (Hilton, New York)

 

Tournament Champions Spencerport with Trophy
Photo by Bob Baldino

Slideshow: Award Photos By Bob Baldino




Varsity

Team Final

Spencerport 263, Fairport 145, Hilton 121.5, Brockport 120.5, Webster Schroeder 98, Greece Olympia 93, Spencerport (B Team) 86, Corinth 84, Baldwinsville 78, North Rose-Wolcott 76.5, Greece Athena 72, Kenmore West 63, Medina 52.5, Tonawanda 38, Holley 36, Kendall 36, Hilton (B Team) 4

Outstanding Wrestler Award - Paul Morabito (Spencerport)

Championship Final (1st)

 96  Bryan Ruggeri (Fairport) > Vincent Deprez (Hilton) by decision 5-2
103  Geoff Brown (Spencerport) > Joey Sheheen (Baldwinsville) by decision 3-2
112  Jake Requa (Kendall) > Cal Hotelling (Fairport) by fall 0:37
119  Mike Gentlecore (GO) > Dylan Cauana (KW) by technical fall 16-0
125  Matthias Ellis (GA) > Jimmy Porteus (Brockport) by decision 2-1
130  Greg Shove (NRW) > Thomas Davis (Fairport) by decision 5-1
135  Joe Bonaldi (GO) > Tyler Nicholson (Corinth) by decision 5-1
140  Zack Haas (Spencerport (B Team)) > Eric Krawiec (WS) by decision 6-2
145  Paul Morabito (Spencerport) > Dominic Montesano (Medina) by decision 5-4
152  Tristan Hamner (Medina) > Roy Daniels (Spencerport) by decision 5-1
160  Joe Inzana (Spencerport) > Richard Leverenz (Brockport) by fall 5:02
171  Cody Miller (Spencerport) > Ben Griffiths (Hilton) NA
189  Brad Englert (Spencerport) > Clint Dumoulin (Corinth) by decision 5-0
215  Enzo Zagari (Spencerport) > James Mault (Brockport) by decision 4-1
285  Kacee Sauer (Holley) > Angelo Dinottia (GO) by decision 3-2 (4OT)

Consolation Final (3rd)

 96  Chad McArdell (Baldwinsville) > Cody McGregor (Tonawanda) by decision 9-2
103  Carl Fantauzzo (GA) > Jeff Donahue (Holley) by decision 8-2
112  Morgan Perry (Hilton) > Scott Barrett (Spencerport) by decision 6-4
119  Jordan McGregor (Tonawanda) > Adam Mazzeo (Spencerport) by decision 5-3
125  Anthony Finocchiaro (Baldwinsville) > Ryan Howes (NRW) by decision 4-0
130  Phil Spezio (Spencerport) > Dave Richards (Hilton) by decision 6-4
135  Steve Maier (Spencerport) > Harley Kusse (WS) by decision 3-0
140  Tim Campbell (Spencerport) > Nick Richardson (GO) by decision 6-0
145  David Lyons (Brockport) > Keifer Phillips (GA) by fall 2:29
152  Andrew Wightman (WS) > Sean McFarlane (Spencerport (B Team)) by decision 5-2
160  Josh Reed (WS) > John Bird (Fairport) by decision 6-2
171  Joe Amoia (KW) > Richie Childs (Brockport) by decision 8-2
189  Nick Nasca (Spencerport (B Team)) > John Cowden (Fairport) by defualt
215  Sean Baylor (Holley) > Dylan Novisky (Fairport) by decision 5-3
285  Dylan Kaminsky (GA) > Mark Guarino-Hyde (WS) by forfeit

Consolation Final (5th)

 96  Mason Requa (Kendall) > Andrew Flanagan (Holley) by decision 6-5
103  Zach Marcel (Corinth) > Sal Mingoea (Spencerport (B Team)) by decision 4-1
112  Ron Duguay (KW) > Tim Ross (Corinth) by major decision 11-0
119  Kyle Goodrich (Fairport) > Tanya Kusse (WS) by decision 4-0
125  Mike Piedimonte (Spencerport) > Brian Sechrist (Fairport) by major decision 9-1
130  Jon Hughes (Brockport) > Dillon Murphy (Holley) by fall 2:54
135  Steven DeMetsenaere (Fairport) > Angelo Deangelis (Spencerport (B Team)) by decision 3-2
140  Michael Countryman (Fairport) > Rob Mourey (NRW) by decision 4-0
145  Jim Hough (Hilton) > Mike Roman (Spencerport) by decision 11-6
152  Joe Senf (Baldwinsville) > Alex Schepler (Hilton) by decision 7-5
160  Phil Whitehair (Hilton) > Graham Meagher (Spencerport (B Team)) by decision 6-5
171  Charles Small (NRW) > Nick Ecuyer (Corinth) by decision 9-5
189  Jeff Dawkins (Hilton) > Joe Serio (GO) by decision 1-0
215  Alex Fumerelle (KW) > Rob Cusse (Hilton) by decision 3-0
285  Josh Sweney (Spencerport) > Roy Wilferth (NRW) by decision 3-2

Championship Semifinals

215  James Mault (Brockport) > Sean Baylor (Holley) by fall 5:33
285  Kacee Sauer (Holley) > Roy Wilferth (NRW) by decision 5-2

Championship Quarterfinals

 96  Mason Requa (Kendall) > Andrew Flanagan (Holley) by decision 2-0
103  Sal Mingoea (Spencerport) > Jeff Donahue (Holley) by decision 2-0
119  Mike Gentlecore (GO) > Sam Mauro (Holley) by technical fall 18-3
130  Thomas Davis (Fairport) > Dillon Murphy (Holley) by major decision 14-3
189  John Cowden (Fairport) > C.J. Fallato (Holley) by fall 2:58
215  Sean Baylor (Holley) > Alex Fumerelle (KW) by fall 3:39
285  Kacee Sauer (Holley) > Mark Guarino-Hyde (WS) by decision 4-1

Preliminaries

112  Mike Demarco (WS) > Ryan Camacho (Holley) by technical fall 16-0
119  Sam Mauro (Holley) > Tanya Kusse (WS) by decision 8-6
125  Mike Peidmont (Spencerport) > Tim Butler (Holley) by major decision 18-7
130  Dillon Murphy (Holley) > Corey McNair (GA) by major decision 10-0
140  Antonio Peck (Baldwinsville) > Josh Avila (Holley) by decision 10-6
160  Jon Butterbaugh (Holley) > Alex Bui (Tonawanda) by fall 1:16
160  Josh Reed (WS) > Jon Butterbaugh (Holley) by decision 5-4
171  Nick Ecuyer (Corinth) > Josh Deyager (Holley) by decision 1-0
215  Sean Baylor (Holley) > Adam Youells (NRW) by fall 1:09

Consolation Round 1

125  Jake Choate (Tonawanda) > Tim Butler (Holley) by major decision 11-3
140  Nick Richardson (GO) > Josh Avila (Holley) by decision 5-2

Consolation Round 2

103  Jeff Donahue (Holley) > Ryan Knapp (WS) by decision 5-1
112  C.J. White (Brockport) > Ryan Camacho (Holley) by fall 2:30
130  Dillon Murphy (Holley) > Seamus Cutler (Corinth) by major decision 13-0
160  Jon Butterbaugh (Holley) > Carlos Benetez (GO) by fall 1:23
171  Charles Small (NRW) > Josh Deyager (Holley) by fall 1:55
189  C.J. Fallato (Holley) > Ray Howell (KW) by fall 2:45

Consolation Round 3

 96  Andrew Flanagan (Holley) > Paul Bavisotto (KW) by fall 2:00
103  Jeff Donahue (Holley) > A.J. Pesce (Fairport) by major decision 8-0
119  Kyle Goodrich (Fairport) > Sam Mauro (Holley) by major decision 11-1
130  Dillon Murphy (Holley) > Jimmy Wiler (Kendall) by decision 3-1
160  Phil Whitehair (Hilton) > Jon Butterbaugh (Holley) by decision 5-0
189  Nick Nasca (Spencerport) > C.J. Fallato (Holley) by fall 1:45

Consolation Round 4

 96  Cody McGregor (Tonawanda) > Andrew Flanagan (Holley) by fall 4:20
103  Jeff Donahue (Holley) > Zach Marcel (Corinth) by decision 2-1
130  Phil Spezio (Spencerport) > Dillon Murphy (Holley) by decision 5-3
215  Sean Baylor (Holley) > Rob Cusse (Hilton) by decision 5-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Clayton Barnard Memorial Wrestling Tournament)