NYSPHSAA Section V "Super Sectionals" Championship Wrestling Tournament
Wrestling Individual Tournament
February 11, 2011 @ Gordon Field House, RIT (Rochester, New York)
February 12, 2011 @ Gordon Field House, RIT (Rochester, New York)

Div. 2 Champs
96 - Sean Peacock (Midlakes) 103 - Aaron Paddock (Warsaw) 112 - Sam Recco (Lyndonville) 119 - Ian Ross (Newark) 125 - Ryan Howes (NRW) 130 - Jon Miller (Wayland-Cohocton) 135 - Quinton Murphy (Holley) 140 - Lance Compton (Attica) 145 - Korey Gillen (Keshequa) 152 - Chris Nevinger (Letchworth) 160 - Owen Scott (PM) 171 - Craig Scott (PM) 189 - David Woolley (Letchworth) 215 - Tyler Deuel (Waterloo) 285 - Kacee Sauer (Holley)....Photo by: Dale Parks......for prints click MORE PICS....here.... Click for larger image. [MORE PICS]

Slideshow: General



Slideshow: Awards



Slideshow: Finals



Slideshow: D1 Podiums And All Champions



Slideshow: D1 Finals Action



Sponsor a weight class (33 KB PDF)
Schedule (180 KB PDF)
Division I seeds (167 KB PDF)
Division II Seeds (213 KB PDF)
Division I Brackets (204 KB PDF)
Division II Brackets (213 KB PDF)

Varsity Division I


Team Final

Brighton [NY] 0, Brockport [NY] 0, Canandaigua [NY] 0, Churchville-Chili [NY] 0, Dr. Freddie Thomas (Rochester) [NY] 0, East High (Rochester) [NY] 0, East Irondequoit Eastridge [NY] 0, Fairport [NY] 0, Gates Chili [NY] 0, Geneva [NY] 0, Greece Athena [NY] 0, Greece Olympia [NY] 0, Hilton [NY] 0, Honeoye Falls-Lima [NY] 0, Irondequoit [NY] 0, McQuaid Jesuit [NY] 0, Penfield [NY] 0, Pittsford [NY] 0, Rush-Henrietta [NY] 0, Spencerport [NY] 0, Victor [NY] 0, Wayne [NY] 0, Webster Schroeder [NY] 0, Webster Thomas [NY] 0, Wilson Magnet (Rochester) [NY] 0

Championship Final (1st)

 96 -  Barton Peters (Brockport) > Bryan Ruggeri (Fairport), FALL 0:45
103 -  Vincent Deprez (Hilton) > Geoff Brown (Spencerport), DEC 2-0
112 -  Dwann Hall (Pittsford) > Scott Barrett (Spencerport), DEC 7-5
119 -  Al Dierna (Wayne) > Brady Baron (Pittsford), DEC 7-2
125 -  Mike Piedimonte (Spencerport) > Nick Cegelski (Penfield), DEC 1-0
130 -  Jimmy Porteus (Brockport) > Conor Moar (Pittsford), DEC 9-4
135 -  Bob Dierna (Wayne) > Ryan Reed (RH), MD 18-5
140 -  Joe Bonaldi (GO) > Lewis Cucchiara (GC), DEC 8-5
145 -  Tory Cain (Wayne) > Steve Maier (Spencerport), DEC 5-2
152 -  Frank Affronti (Wayne) > Andrew Pryhuber (Brighton), DEC 4-2
160 -  Joe Inzana (Spencerport) > Dan Taillie (Brighton), DEC 5-0
171 -  Richie Childs (Brockport) > Ian Solcz (Pittsford), OTD 3-2 (1OT)
189 -  David Kelley (Brighton) > John Cowden (Fairport), DEC 8-4
215 -  Jake Barnhart (Penfield) > Jesse Kozub (Brockport), DEC 5-1
285 -  Robert Knight (Brockport) > Jake Debuysor (GO), DEC 1-0

Consolation Final (3rd)

 96 -  Tyler Gross (Wayne) > Jon Haas (Spencerport), DEC 5-2
103 -  Eric Harley (Penfield) > Mitch Moran (Penfield), FALL 3:35
112 -  Adam Putz (Brighton) > Mike Brown (Irondequoit), MD 16-2
119 -  Morgan Perry (Hilton) > Adam Mazzeo (Spencerport), OTD 9-4 (2OT)
125 -  Brandon Davies (RH) > Jacob Pincus (Pittsford), DEC 5-2
130 -  Zach Koenig (Penfield) > Angelo Deangelis (Spencerport), DEC 5-4
135 -  John Northrup (RH) > B.J. Turner (Victor), MD 8-0
140 -  Brandon Blancke (Geneva) > Brad Mayville (Wayne), DEC 2-1
145 -  Adam Ludwicki (CC) > Jim Hough (Hilton), DEC 6-0
152 -  Jeff Palmeri (RH) > Nick Payne (Victor), DEC 3-1
160 -  Josh Powell (CC) > John Bird (Fairport), SV 5-3 (1OT)
171 -  Jessi Kimmerli (Spencerport) > Cody Berthiaume (WS), DEC 9-7
189 -  Dave Singletary (Geneva) > Sam Richardson (Pittsford), FALL 3:34
215 -  Jon Davis (Spencerport) > Matt Ingalls (Brighton), SV 3-1 (1OT)
285 -  Austion Coleman (Spencerport) > Dakota Taylor (Fairport), DEC 1-0

Consolation Final (5th)

 96 -  Kevin Palmeri (RH) > Chris Fantauzzo (GA), DEC 2-0
103 -  Sal Mingoea (Spencerport) > Andy Pieri (Fairport), DEC 2-1
112 -  Jeff Gould (Pittsford) > Brennan Root (RH), DEC 1-0
119 -  Cal Hotelling (Fairport) > Mike Demarco (WS), DEC 10-8
125 -  Kyle Goodrich (Fairport) > Kevin Godici (Hilton), DEC 3-1
130 -  Jordan Messimer (RH) > Parker Foster (Geneva), DEC 7-2
135 -  Chaz Milly (MQJ) > Griffin Lavine (Brighton), DEC 4-1
140 -  Mike Roman (Spencerport) > Steve Demetsenaere (Fairport), DEC 3-2
145 -  Josh Maier (Brockport) > Collin Kehoe (Brockport), FFT
152 -  Andrew Wightman (WS) > Alex Schepler (Hilton), DEC 4-0
160 -  Matt Lahue (Penfield) > Josh Reed (WS), DEC 6-3
171 -  Conner Jarrell (Irondequoit) > John Costello (Penfield), DEC 7-5
189 -  Joe Carter (Brockport) > Andrew Dietrich (Penfield), DEC 4-2
215 -  Colton Kells (Fairport) > Rob Cusse (Hilton), OTD 3-2 (2OT)
285 -  Jimmy Hussar (WT) > Pat Byrne (RH), FFT


Varsity Division II


Team Final

Addison [NY] 0, Alexander [NY] 0, Alfred-Almond [NY] 0, Arkport [NY] 0, Attica [NY] 0, Avoca [NY] 0, Avon [NY] 0, Batavia [NY] 0, Bath Haverling [NY] 0, Bishop Kearney [NY] 0, Bolivar-Richburg [NY] 0, Byron-Bergen [NY] 0, Caledonia-Mumford [NY] 0, Campbell-Savona [NY] 0, Canisteo-Greenwood [NY] 0, Dansville [NY] 0, Dundee [NY] 0, East Rochester [NY] 0, Fillmore [NY] 0, Geneseo [NY] 0, Geneva DeSales [NY] 0, Hammondsport [NY] 0, Holley [NY] 0, Hornell [NY] 0, Jasper-Troupsburg [NY] 0, Kendall [NY] 0, Keshequa [NY] 0, Le Roy [NY] 0, Letchworth [NY] 0, Livonia [NY] 0, Lyndonville [NY] 0, Lyons [NY] 0, Marcus Whitman [NY] 0, Marion [NY] 0, Midlakes [NY] 0, Mynderse [NY] 0, Newark [NY] 0, North Rose-Wolcott [NY] 0, Oakfield-Alabama [NY] 0, Palmyra-Macedon [NY] 0, Pavilion [NY] 0, Pembroke [NY] 0, Penn Yan [NY] 0, Perry [NY] 0, Red Creek [NY] 0, Red Jacket [NY] 0, Sodus [NY] 0, South Seneca [NY] 0, Warsaw [NY] 0, Waterloo [NY] 0, Wayland-Cohocton [NY] 0, Wellsville [NY] 0, Williamson [NY] 0, York [NY] 0

Outstanding Wrestler Award - Jon Miller (WC)

Championship Final (1st)

 96 -  Sean Peacock (Midlakes) > Andrew Flanagan (Holley), DEC 6-0
103 -  Aaron Paddock (Warsaw) > Corey Hollister (Perry), MD 10-0
112 -  Sam Recco (Lyndonville) > Austin Keough (Warsaw), DEC 5-3
119 -  Ian Ross (Newark) > Jeff O'Lena (ER), DEC 4-3
125 -  Ryan Howes (NRW) > Dylan Rifenberg (PM), DEC 2-1
130 -  Jon Miller (WC) > Ben Mowry (PM), FALL 1:30
135 -  Quinton Murphy (Holley) > Tyler Fenstermaker (LR), FALL 0:21
140 -  Lance Compton (Attica) > Micah Nagy (Letchworth), DEC 7-0
145 -  Korey Gillen (Keshequa) > Brooks Boyle (Lyndonville), MD 20-7
152 -  Chris Nevinger (Letchworth) > Hayden Wagner (SS), MD 10-0
160 -  Owen Scott (PM) > Burke Paddock (Warsaw), DEC 5-1
171 -  Craig Scott (PM) > Brandon Mills (CG), DEC 6-0
189 -  David Woolley (Letchworth) > Bryce Mazurowski (Avon), DEC 2-1
215 -  Tyler Deuel (Waterloo) > Zach Bacon (Hornell), FALL 2:26
285 -  Kacee Sauer (Holley) > Pryce Mike (Sodus), DEC 3-1

Consolation Final (3rd)

 96 -  Colin Royce (Warsaw) > Jason Charlette (Midlakes), MD 15-2
103 -  Jeff Donahue (Holley) > Hanna Grisewood (Warsaw), DEC 2-0
112 -  Ralph Mateo (Midlakes) > Jeff Kommer (Williamson), DEC 9-5
119 -  Jake Nicholson (Waterloo) > Tom Nevelizer (PM), DEC 3-2
125 -  Joey Paddock (Warsaw) > Jake Requa (Kendall), FALL 4:41
130 -  Travis Baker (Keshequa) > Tyler Jansen (Midlakes), DEC 12-6
135 -  Josh Brabon (Lyndonville) > Brian Galuski (NRW), OTD 3-2 (2OT)
140 -  Jake Harvey (LR) > Josh Rodriquez (NRW), DEC 6-3
145 -  Kyle Sweet (SS) > Rob Mourey (NRW), DEC 5-2
152 -  Tyler Newton (BR) > Madison Suhr (CM), DEC 5-3
160 -  Matt Wyckoff (SS) > Jeff Day (Letchworth), DEC 5-1
171 -  Alex Cook (Newark) > Alan Bookmiller (Letchworth), DEC 6-4
189 -  Levi Wormuth (WC) > Tyler Smith (Midlakes), DEC 4-1
215 -  Aaron Gugel (Batavia) > Travis Harvey (AA), FALL 1:31
285 -  Jordan Shute (Keshequa) > Branden Jones (PM), FALL 0:53

Consolation Final (5th)

145 -  Tim Butler (Holley) > Nick Hagmire (Livonia), FALL 0:59
189 -  Garrett Barker (CG) > C.J. Fallato (Holley), FFT
215 -  Tyrhan McKiever (GDS) > Mike Silvis (Holley), DEC 7-2

Championship Semifinals

 96 -  Andrew Flanagan (Holley) > Colin Royce (Warsaw), DEC 5-4
103 -  Corey Hollister (Perry) > Jeff Donahue (Holley), TF 16-0
135 -  Quinton Murphy (Holley) > Jimmy Wiler (Kendall), FALL 0:39

Championship Quarterfinals

 96 -  Andrew Flanagan (Holley) > Jordan Rodriguez (Sodus), FALL 2:39
103 -  Jeff Donahue (Holley) > Derian Woodard (Midlakes), DEC 8-2
135 -  Quinton Murphy (Holley) > D.J. Deal (GDS), FALL 2:57
145 -  Rob Mourey (NRW) > Tim Butler (Holley), MD 14-0

Preliminaries

 96 -  Andrew Flanagan (Holley) > Thomas Cuzzo (York), FALL 0:53
103 -  Jeff Donahue (Holley) > David Glaus (Attica), MD 9-1
119 -  Jake Nicholson (Waterloo) > Sam Mauro (Holley), MD 11-0
135 -  Quinton Murphy (Holley) > Austin Yockel (BB), FALL 1:28
145 -  Tim Butler (Holley) > Ty Flint (Warsaw), DEC 6-4

Consolation Round 1

119 -  Sam Mauro (Holley) > Jake Vanscoter (Arkport), MD 11-2

Consolation Round 2

119 -  Sam Mauro (Holley) > Anthony Passamonte (Warsaw), DEC 2-1
145 -  Tim Butler (Holley) > Cody Eisenhart (Wellsville), FALL 2:11

Consolation Round 3

119 -  Aaron Bennett (Keshequa) > Sam Mauro (Holley), OTD 3-1 (1OT)
145 -  Tim Butler (Holley) > Matt Liguori (ER), DEC 3-1

Consolation Round 4

103 -  Jeff Donahue (Holley) > Nick Hosmer (CG), MD 9-1
145 -  Kyle Sweet (SS) > Tim Butler (Holley), DEC 7-3





Powered by matburn®
Matburn® members may edit this page