★ ★ ★ ★ ★ Meet History
18th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament
January 13, 2018 @ Falconer High School (Falconer, New York)
Powered by matburn®

 




Varsity

Team Final

Harbor Creek [PA] 204.5, Falconer 169, Jamestown 120, Chautauqua Lake 109.5, Kane [PA] 104.5, Coventry [OH] 100, Clarion [PA] 89, Southwestern 73, Maple Grove 68.5, Randolph 68, Cheektowaga 29

Outstanding Wrestler Award - Dan Torres (Falconer)

Championship Final (1st)

 99  Luke Tomlinson (MG) > Nicholas Ewan (Jamestown) fall 2:30
106  Joe Gabler (HC) > Colby Simon (Coventry) major decision 14-0
113  Cody Pool (Jamestown) > Logan Dehner (Clarion) decision 9-2
120  Shane Hetrick (MG) > Mike Gabler (HC) decision 7-5
126  Nick Oosterkamp (HC) > Joe Wright (Coventry) decision 3-1
132  Sam Sallot (HC) > Matt Evans (Randolph) major decision 9-1
138  Nick Saeger (Falconer) > Cutter Boggess (Clarion) decision 7-2
145  Seth Mactavish (Jamestown) > Derek Ecklund (CL) decision 5-0
152  Dylan Ingrao (Falconer) > Alec English (Kane) decision 6-4
160  Dan Torres (Falconer) > Bryce Rowe (CL) decision 1-0
170  Robbie Penhollow (Falconer) > Shane Watkins (HC) fall 0:32
182  Giuseppe Hoose (Southwestern) > Zak Trim (MG) decision 7-2
195  Lucas Folmar (HC) > Corey Keefe (Falconer) major decision 10-1
220  Noah Turzillo (Jamestown) > Tom Wurster (Clarion) decision 2-1
285  Collin Askins (HC) > Nick Becker (Randolph) decision 2-1

Consolation Final (3rd)

 99  Hunter Harris (CL) > Brayden Newman (Falconer) fall 1:18
106  Garrett Swan (Southwestern) > Xander Hind (Randolph) major decision 9-0
113  Michael Carnes (Southwestern) > Garrett Luce (Randolph) fall 0:58
120  Brendan Ramsey (CL) > Brandon Healy (Kane) decision 1-0
126  Austin Bourgeois (CL) > Tyler Le (Cheektowaga) decision 7-3
132  Trey Hoyt (CL) > Jomar Medero Montanez (Jamestown) decision 4-3
138  Nate Asp (Kane) > A.J. McCants (Coventry) decision 4-3
145  Austin Sliwinski (Cheektowaga) > Frank Weber (Clarion) decision 6-3
152  Liam Fagan (Coventry) > Ryley McMasters (Clarion) major decision 9-0
160  Auston Hinzman (Coventry) > J.T. Bratt (HC) default
170  Adam Sicher (Kane) > Zach Johnson (Southwestern) fall 0:47
182  Teddy Race (Kane) > Nick Bille (HC) fall 0:44
195  Ty Stahli (Kane) > Jacob Zachar (Randolph) decision 3-2
220  Domonic Viscuso (HC) > Ben Szymanowski (CL) fall 1:39
285  Chase Johnson (Falconer) > Collin Beichner (Falconer) fall 5:06

Consolation Final (5th)

 99  Trent Burchanowski (CL) > Taylor Crofoot (HC) fall 0:45
106  Daniel O'Brien (Jamestown) > Brodie Little (Falconer) decision 2-0
113  Joe Capan (HC) > Kyle Keefe (Falconer) decision 2-0
120  Wyatt Sluga (Randolph) > Derrick Howser (Jamestown) fall 2:44
126  Christian Whisner (Kane) > Jacob Payne (Falconer) decision 9-3
132  Mack Mikula (Falconer) > Daulton Fraley (Jamestown) decision 7-6
138  Taher Ahmed (Cheektowaga) > Dagon Bryant (Southwestern) decision 8-2
145  Cameron Whisner (Kane) > Karter Krewszeski (HC) fall 1:45
152  Bryce Baglia (Falconer) > Huy Dang (Cheektowaga) major decision 13-4
160  Aiden Hulings (Kane) > Nick Porciello (Clarion) decision 7-0
170  Cam Boggess (Clarion) > Ben Schrader (Jamestown) fall 1:10
182  Seth Nellis (Clarion) > Dillon Hokanson (Falconer) fall 1:26
195  Dontae Hoose (Southwestern) > Ben Smith (Clarion) decision 3-2
220  James Barte (Coventry) > Seth Bennett (Southwestern) decision 9-3
285  Kyle Barnett (Coventry) > Jimmy Peterfield (Kane) decision 7-0


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (18th Annual Patrick J. Morales Memorial Wrestling Tournament)