35th Annual Joe Shifflet Invitational Tournament
Wrestling Tournament
December 29, 2009 @ Sweet Home High School (Sweet Home, New York)
December 30, 2009 @ Sweet Home High School (Sweet Home, New York)

Brackets (95 KB PDF)

Varsity


Team Final

Iroquois 145, Williamsville East 132, Niagara Falls 129, Sweet Home 125, Kenmore West 120.5, Eden 118.5, East Aurora 106, Pioneer 99.5, Newfane 93.5, Alden 93, Medina 91.5, Lockport 85, Southwestern 78, Tonawanda 78, Frewsburg 73.5, Ripley 56.5, Byron-Bergen 40, Amherst 35.5

Aggregate Pin Award - Rodney Offhaus (Iroquois)
Outstanding Wrestler Award - David Ciaramella (Newfane)

Championship Final (1st)

 96 -  Anthony Orefice (Lockport) > Cody McGregor (Tonawanda), FALL 3:15
103 -  Nate Lazickas (EA) > Tim Bernard (Tonawanda), FALL 3:02
112 -  Tom Page (Eden) > Alex Smythe (Eden), DEC 8-1
119 -  David Ciaramella (Newfane) > Daiquann Burney (SH), DEC 5-4
125 -  Ben Mikac (WE) > Emory Rowe (Ripley), MD 12-2
130 -  Joe Kalinka (Iroquois) > Justin Wagner (Alden), DEC 3-1
135 -  Zack Fumerelle (SH) > Ryan Grey (Medina), DEC 7-2
140 -  Jim Kloc (Iroquois) > Dylan Duncanson (Medina), MD 11-3
145 -  Irvin Buck (NF) > Derek Zittel (Eden), FALL 4:52
152 -  Gage Bateman (SH) > Tristan Hamner (Medina), DEC 2-0
160 -  Zach Potenza (EA) > Nick Mitchell (Frewsburg), DEC 4-3
171 -  John Mistretta (Southwestern) > Tony Lock (Pioneer), OTD 3-1 (1OT)
189 -  Chris Mitchell (Frewsburg) > Joe Amoia (KW), DEC 7-0
215 -  Kyle Colling (Pioneer) > Travis Taylor (BB), MD 17-6
285 -  Brad Bowen (Iroquois) > Jamal Mustapha (SH), FALL 0:30

Consolation Final (3rd)

 96 -  Eddie Hutschenreuter (Alden) > Nate Martin (Newfane), FALL 3:40
103 -  Tom Knab (KW) > Brett Swan (Southwestern), DEC 4-2
112 -  Dylan Cohen (WE) > Nick Roberts (Iroquois), DEC 3-0
119 -  Kevin Strong (Frewsburg) > Dylan Caruana (KW), DEC 4-0
125 -  Tyler Wiedmann (Pioneer) > Jake Choate (Tonawanda), DEC 7-0
130 -  Justin Hunt (Ripley) > Zac Wisniewski (Eden), DEC 4-2
135 -  Ross Abram (Eden) > Chris Weir (EA), DEC 5-2
140 -  Phil Czapla (EA) > Joe Difrancesco (NF), DEC 3-2
145 -  Jake Beichner (WE) > Evan Wells (Medina), TB 3-2 (3OT)
152 -  Albert Buck (NF) > Corey Vail (Pioneer), DEC 6-2
160 -  Zak Smith (KW) > Ron Swan (Ripley), FFT
171 -  Sjuhr Dennis (NF) > Will Bickelmann (WE), DEC 5-2
189 -  Rodney Offhaus (Iroquois) > M.P. Joseph (WE), FALL 3:21
215 -  Pat Langworthy (Southwestern) > Alex Fumerelle (KW), FALL 1:28
285 -  Jamil Mustapha (SH) > Justin Fudala (Alden), DEC 7-3

Consolation Final (5th)

 96 -  Warren Oderkirk (BB) > Jack Geary (Iroquois), DEC 7-5
103 -  Jemone Carter (NF) > Brad Lancaster (Pioneer), FALL 1:45
112 -  Ivan Cruz (Lockport) > Ron Duguay (KW), DEC 5-3
119 -  Jordan McGregor (Tonawanda) > Jeremy Ruiz (KW), DEC 3-0
125 -  David Stoner (EA) > Evan Watson (Southwestern), MD 16-5
130 -  Mike Feeney (Lockport) > Mike Calvello (NF), DEC 8-1
135 -  Josh Martin (Newfane) > Myquann Pringle (NF), FFT
140 -  Brandon Hassenbohler (Alden) > Jeremy Lilga (Eden), DEC 3-0
145 -  Sean Cunningham (Amherst) > Steve Lakes (Newfane), DEC 6-1
152 -  Kevin Florio (Newfane) > Jon Levchuck (BB), DEC 9-2
160 -  Zach Nuhn (Lockport) > James Delucas (Newfane), DEC 6-0
171 -  C.J. Ralyea (Lockport) > Cory Mitchum (SH), DEC 6-5
189 -  Brian Rice (Amherst) > Monolito Herter (Alden), DEC 7-5
215 -  Will Kelly (WE) > Billy Gee (NF), FALL 4:32
285 -  A.J. Mussachio (WE) > Jake Summers (Newfane), FFT

Championship Semifinals

 96 -  Anthony Orefice (Lockport) > Eddie Hutschenreuter (Alden), FALL 4:32

Championship Quarterfinals

 96 -  Anthony Orefice (Lockport) > Austin Acquard (Iroquois), DEC 5-0

Preliminaries

 96 -  Anthony Orefice (Lockport) > Paul Bavisotto (KW), TF 3:30 15-0





Powered by matburn®
Matburn® members may edit this page