Sgt. Richard Romesser Attica Blue Devil Challenge
Wrestling Tournament
Powered by matburn®
December 11, 2009 - December 12, 2009 @ Attica High School (Attica, New York)

 

Letchworth Indians
The Letchworth Indians from NYS Section V took home the first place team honors at the 2009 Sgt. Richard Romesser Attica Blue Devil Challenge. Letchworth has been one of the top Division II schools in the state for the past serveral seasons. Photo courtesy: Jim Kemp. Click for larger image.


Varsity

Team Final

Letchworth 263.5, Brockport 247.5, Churchville-Chili 216, Lancaster 189.5, Attica 179, Greece Olympia 167, Pioneer 163.5, East Aurora 156, Warsaw 92, Gates Chili 87, Alden 81.5, Williamsville East 74.5, Marion 73.5

Championship Final (1st)

 96  Steven Michel (Lancaster) > Derek Draper (Attica) by major decision 10-0
103  Eric Lewandowski (Lancaster) > Nate Lazickas (EA) by fall 1:37
112  Colton Dalberth (Marion) > Joey Paddock (Warsaw) by decision 13-6
119  Mike Gentilecore (GO) > Mitch Larkin (Lancaster) by fall 3:07
125  Vinnie Napierski (Attica) > Jimmy Porteus (Brockport) by decision 8-2
130  Lance Compton (Attica) > Tom Crawford (CC) by fall 2:08
135  Joe Bonaldi (GO) > Corey Lauth (Brockport) by major decision 13-3
140  Phil Czapla (EA) > Dakota Hendrickson (Letchworth) by decision 8-2
145  Burke Paddock (Warsaw) > Bucky Hendrickson (Letchworth) by decision 4-3
152  Chris Nevinger (Letchworth) > Frank Day (Letchworth) by major decision 13-1
160  David Woolley (Letchworth) > Zach Potenza (EA) by decision 1-0
171  Tony Lock (Pioneer) > Richie Childs (Brockport) by decision 5-2
189  Jesse Kozub (Brockport) > Ryan Fitzsimmons (CC) by decision 3-1
215  Jimmy Mault (Brockport) > Dan Guarino (CC) by fall 1:09
285  Kyle Colling (Pioneer) > Angelo Di Nottia (GO) by decision 6-3

Consolation Final (3rd)

 96  Hanna Grisewood (Warsaw) > Dakota Woolley (Letchworth) by decision 6-0
103  Morgan Beach (Pioneer) > Troy Pettigrew (Attica) by decision 10-6
112  Andrew Lazickas (EA) > Adam Ostrowski (Lancaster) by technical fall 3:12 15-0
119  Tyler Salamone (Letchworth) > Josh Schwegeler (Lancaster) by decision 14-10
125  Lukas Brightman (CC) > Chris Kaufman (GO) by decision 3-2
130  Alex Decker (GO) > Austin Bowles (Letchworth) by decision 4-3
135  Chris Wier (EA) > Anthony Harding (Letchworth) by decision 9-6
140  Adam Ludwicki (CC) > Collin Kehoe (Brockport) by decision 11-4
145  Chris Giza (Lancaster) > Christian Cenzi (GO) by fall 1:47
152  Dan Castenata (Brockport) > Greg Vandongen (CC) by fall 5:50
160  Richard Leverenz (Brockport) > Dave Olewniczak (Lancaster) by fall 0:46
171  Sean Woods (Lancaster) > Alan Bookmiller (Letchworth) by fall 0:50
189  Brandon Maines (Letchworth) > Joe Serio (GO) by decision 2-1
215  Kevin Schwab (Attica) > Lucas Burdic (Pioneer) by fall 1:56
285  Wolodia Huley (CC) > Tim Foster (Attica) by fall 1:06


Varsity | Saturday Round Robin

Team Final

Letchworth 263, Brockport 247.5, Churchville-Chili 216, Lancaster 189.5, Attica 179, Greece Olympia 167, Pioneer 163.5, East Aurora 156, Warsaw 92, Gates Chili 87, Alden 81.5, Williamsville East 74.5, Marion 73.5

Round 1

 96  Eddie Hutschenreuter (Alden) > Brian Schooping (Brockport) by fall 1:29
130  Lance Compton (Attica) > Justin Wagner (Alden) by decision 3-1
135  Anthony Larocca (GC) > Dylan Schall (Alden) by decision 8-3
140  Brandon Hassenbohler (Alden) > Dakota Hendrickson (Letchworth) by major decision 11-3
145  Joe Greis (Alden) > Mike Manuel (GC) by decision 7-1
152  Eric Beback (Alden) > Matt Perry (Attica) by decision 5-1
160  David Wooley (Letchworth) > Jeff Lake (Alden) by fall 1:32
189  Dan Kubiak (Lancaster) > John Lake (Alden) by fall 3:00
189  Jesse Kozub (Brockport) > Monolito Herter (Alden) by decision 5-1
215  Jimmy Mault (Brockport) > Nick Foss (Alden) by fall 1:23
285  Angelo Di Nottia (GO) > Justin Fudala (Alden) by fall 2:54

Round 2

 96  Derek Draper (Attica) > Eddie Hutschenreuter (Alden) by decision 3-0
130  Justin Wagner (Alden) > Joe Wojnowski (Lancaster) by fall 2:55
135  Dylan Schall (Alden) > Kyle Matthews (WE) by decision 4-3
135  Brandon Hassenbohler (Alden) > Jeff Wilson (WE) by fall 1:33
145  Bucky Hendrickson (Letchworth) > Joe Greis (Alden) by fall 1:25
152  Dominic Altidor (GC) > Eric Beback (Alden) by forfeit
160  Jeff Lake (Alden) > Dave Olewniczak (Lancaster) by fall 5:39
189  John Lake (Alden) > Joe Serio (GO) by decision 10-4
189  Monolito Herter (Alden) > Ryan Fitzsimmons (CC) by fall 3:21
215  Nick Foss (Alden) > Will Kelly (WE) by decision 3-2
285  Justin Fudala (Alden) > Ryan McKendrick (GC) by fall 1:27

Round 3

 96  Eddie Hutschenreuter (Alden) > Matt Mondo (Pioneer) by fall 0:24
130  Justin Wagner (Alden) > Austin Bowles (Letchworth) by fall 3:51
135  Dylan Schall (Alden) > Robert Sutherland (Pioneer) by fall 3:24
140  Brandon Hassenbohler (Alden) > Shane Trost (GO) by fall 1:51
145  Kevin Heartsfield (CC) > Joe Greis (Alden) by decision 13-6
152  Greg Vandoggen (CC) > Eric Beback (Alden) by fall 3:27
160  Jeff Lake (Alden) > Anthony Salmin (CC) by decision 4-3
189  John Lake (Alden) > Michael Boerman (Marion) by fall 3:11
189  Monolito Herter (Alden) > Dan Kubiak (Lancaster) by decision 7-5
215  Nick Foss (Alden) > Cody Waite (Letchworth) by fall 4:15
285  Justin Fudala (Alden) > A.J. Mussachio (WE) by fall 0:43

Round 4

 96  Eddie Hutschenreuter (Alden) > Dakota Woolley (Letchworth) by technical fall 6:00 18-2
130  Justin Wagner (Alden) > Tom Crawford (CC) by fall 3:14
135  Wyatt Bush (Attica) > Dylan Schall (Alden) by major decision 9-0
140  Brandon Hassenbohler (Alden) > Connor Wright (Pioneer) by fall 0:32
152  Joe Staron (Lancaster) > Eric Beback (Alden) by fall 5:21
160  Richard Leverenz (Brockport) > Jeff Lake (Alden) by decision 9-4
189  John Lake (Alden) > Corey Lapp (Attica) by decision 9-4
285  Tim Foster (Attica) > Justin Fudala (Alden) by fall 1:34

Round 5

140  Lewis Cucchiara (GC) > Brandon Hassenbohler (Alden) by major decision 11-3


IF YOU HAVE ANY ADDITIONAL PHOTOS OR DOCUMENTATION FROM THIS EVENT, CONTACT INFO@ARMDRAG.COM.


Comments (Sgt. Richard Romesser Attica Blue Devil Challenge)