Archives

E-mail corrections or additions to info@armdrag.com.

ArmDrag.com is looking for volunteers to help populate the Archives.  We're not only looking for results, but tournament brackets, photos, and articles as well.  Many college and public libraries have microform copies of complete newspapers dating back over 100 years.  In them, you can find lots of wrestling results. If you enjoy doing research, and you have some time, make a trip to the library and check it out.  Ask a librarian how to get started and how to print out the articles that you find.
1899
1920
1925
1930
1935
1940
1945
1950
1955
1960
1965
1970
1975
1980
1985
1990
1995
2000
2005
2010
...
1921
1926
1931
1936
1941
1946
1951
1956
1961
1966
1971
1976
1981
1986
1991
1996
2001
2006
2011
...
1922
1927
1932
1937
1942
1947
1952
1957
1962
1967
1972
1977
1982
1987
1992
1997
2002
2007
2012
...
1923
1928
1933
1938
1943
1948
1953
1958
1963
1968
1973
1978
1983
1988
1993
1998
2003
2008
2013
...
1924
1929
1934
1939
1944
1949
1954
1959
1964
1969
1974
1979
1984
1989
1994
1999
2004
2009
 

 

25th annual
Niagara Frontier Wrestling Officials Tournament


Varsity Wrestling Tournament
@ NCCC, Sanborn, NY (Section 6)
Friday & Saturday, January 7 & 8, 2008

 

Team Final

 

 1. Southwestern 188.5 points
 2.
Brockport Blue Devils 180.5
 3. Lasalle-II 151.5
 4.
Pittsford Panthers 149
 5. Franklin, Pa. 131.5
 6. Natomas (CAL) 122.5
 7. Niagara Wheatfield 120.5
 8.
Warsaw Tigers 112
 9. Salamanca 103
10. North Tonawanda 90.5
11. Eden 89.5
12. Niagara Falls 83
13. Amherst 76
14. Maryvale 71.5
15. Royalton Hartland 70
16. Starpoint 69.5
17. Newfane 67
18. Lockport 63
19. Barker 61
20. Orchard Park 60
21. Grand Island 57
22. St. Joseph 56.5
23. Silver Creek 55
24. Akron 53
    Grand Island 53
26. Lewiston Porter 51
    St. Francis 51
28. Williamsville North 47.5
29. Sweet Home 45
30. Depew 44
    Williamsville East 44
32. Medina 37
33. Wilson 26
34. Springville 12
35. Williamsville South 8


Outstanding Wrestler Award - Steve Sanderson (North Tonawanda)
Tom Broad Memorial Award, Overachiever - Mike Bush (Southwestern)
Jeff Bloom Memorial Award, Aggregate Pins Pins - Steve Patterson (Southwestern)

 

Individual Final

96 pounds:
1st. Paddock (Warsaw) t.f. Irwin (Brockport), 15-0 2:26
3rd. Matteson (So) p. Bogne (Mary), 4:58
5th. Sutton (LaS) by dflt. over Howard (Pittsford)

103 pounds:
1st. Metzler (Sal) d. C. Borshoff (Pittsford), 9-1
3rd. Lovewell (New) d. Ali (NW), 4-2
5th. Meuller (So) d. Whiting (Warsaw), 8-5

112 pounds:
1st. J. Borshoff (Pittsford) d. Steetle (Fran) 6-3
3rd. DellaRocco (Brockport) d. Voak (Mary), 4-3
5th. Bunce (LP) d. Lopez (Nat), 8-6

119 pounds:
1st. Walp (LP) d. Madison (LaS), 6-5
3rd. Lange (NW) p. Bruce (NT), 3:26
5th. Moran (RH) d. O'Connor (SC), 6-3

125 pounds:
1st. Marmo (St) d. K. Borshoff(Pittsford), 3-2
3rd. Jimenez (Nat) d. Bunn (Eden), 6-4
5th. N Stella (SH) d. Lewis (NT), 12-1

130 pounds:
1st. J. Lopez (Nat) d. Delahoy (So), 5-3
3rd. A. Stella (SH) d. M. Aris (Bar), 9-2
5th. Miller (Fr) d. Cannon (Brockport), 5-1

135 pounds:
1st. Florio (LaS) d. V. Aria (Bar), 11-4
3rd. Cholewa (St) d. Truver (So), 3-1
5th. DeBacco (NF) p. Rozborski (St.J), 2:46

140 pounds:
1st. Sanderson (NT) d. Tult (Nat), 3-1
3rd. Angierski (Dep) d. Cusatis (NF), 1-0
5th. James (Brockport) d. Kelly (Pittsford), 7-2

145 pounds:
1st. Schuth (Brockport) d. Teturanlt (Nat), 3-2
3rd. Devlin (StJoe) d. Ashker (NF), 3-2
5th. Mitchell (NW) d. Pratt (Lo), 6-0

152 pounds:
1st. Uber (So) d. Sargent (Brockport), 6-4
3rd. Paddock (Warsaw) d. Cinelli (Lo), 16-2
5th. Rush (Al) p. Hickson (LaS), 4:36

160 pounds:
1st. Koshinski (NW) d. Henderson (Pittsford), 2-1
3rd. Lancaster (SC) d. Letcher (New), 3-1
5th. Carbrey (WN) by fft. over Hoag (Sal)

171 pounds:
1st. McCarty (LaS) d. Bush (So), 6-0
3rd. Riddle (Fr) d. Johnson (WE), 10-1
5th. Basisty (Brockport) d. Kosnikowski (NT), 6-5

189 pounds:
1st. Smith (Sal) t.f. Gibas (Lo), 4:00 (22-6)
3rd. Murkens (Fr) p. Baker (Brockport), 3:50
5th. Szymonski (De) by fft. over Langsworthy (So)

215 pounds:
1st. Mazgaj (So) d. Reger (Warsaw), 9-1
3rd. Schwabenbauer (Fr) d. Lilga (Ed), 5-3
5th. Caroyeras (Pittsford) d. Lester (Am), 3-1

275 pounds:
1st. Weber (OP) d. Thompson (Gr I), 4-1
3rd. Wild (Am) p. Bruning (Ak), 2:01
5th. Russell (LaS) by fft. over Smith (StF)