|
ArmDrag.com is looking for volunteers to help populate the Archives.
We're not only looking for results, but tournament brackets, photos, and
articles as well. Many college and public libraries have microform copies
of complete newspapers dating back over 100 years. In them, you can find
lots of wrestling results. If you enjoy doing research, and you have some time,
make a trip to the library and check it out. Ask a librarian how to get
started and how to print out the articles that you find.
|
State Farm Classic
Varsity
Wrestling Tournament
@ Hornell High School
Saturday, January 22, 2005
Letchworth Indians Varsity Wrestling Team
With
three individual champions and eight additional place winners, the
powerful Letchworth Indians captured the team title at Hornell's
2005 State Farm Classic.
|
Brackets
More Photos
Article
-
Letchworth wins State Farm Classic
Team Final
1. Letchworth Indians 234
2. Hornell Red Raiders 221
3. Bolivar-Richburg Wolverines 187.5
4. Canisteo-Greenwood Redskins 169
5. Haverling Rams 151
6. Genesee Valley Jaguars 118.50
7. Dansville Mustangs 85
8. Alfred-Almond Eagles 75
9. Fillmore Eagles 71
10. Jasper-Troupsburg Wolverines 60
11. Keshequa Indians 58.5
12. Wellsville Lions 55.5
13. Perry Yellow Jackets 47.5
14. Hammondsport Lakers 26
15. Avoca Tigers 9
Outstanding
Wrestler Award (96-135) -
Joe Hendrickson (Letchworth, 130)
(140-275) - Tony Viselli (Haverling, 171)
Individual
Final
96 pounds:
1st. Kyle Ackerman (Fillmore) p. Bucky Hendrickson (Letchworth), 1:36
3rd. Crowe (Haverling) p. Lamphier (Wellsville), 4:34
5th. Joe Sirianni (Hornell) d. J.R. Emo (A-A), 10-4
Semis: Hendrickson (Letchworth) d. Billy Crowe (Haverling) 11-10;
Ackerman (Fillmore) p. Ethan Lamphier
(Wellsville) 5:50
103 pounds:
1st. Mike Nevinger (Letchworth) d. Jason Fraser (A-A), 4-2
3rd. Kreuzer (Keshequa) p. Rauber (C-G), :58
5th. Kevin McAllister (Hornell) p. Shawn Biddle (GV), :51
Semis: Nevinger (Letchworth) p. Chris Rauber (C-G) :16;
Fraser (A-A) p. Matt Kreuzer (Keshequa) :30
112 pounds:
1st. Weston Weaver (Letchworth) d. Emery Albers (Haverling), 4-2
3rd. Comer (A-A) d. Fanton (Wellsville), 9-3
5th. Jimmy Ray (Hornell) t.f. Justin Cowell (B-R), 15-0
Semis: Weaver p. Mitch Fanton (Wellsville) 3:53;
Albers (Haverling) d. Robert Comer (A-A) 6-1
119 pounds:
1st. Mark Guinup (J-T) d. Cody Hutcheson (Haverling), 2-0
3rd. Walker (Dansville) d. Sortore (B-R), 9-2
5th. Zach Amidon (C-G) and Sean Sickels (Perry), 5 match rule
Semis: Guinup (J-T) d. Justin Walker (Dansville) 3-2;
Hutcheson (Haverling) p. Mike Sortore (B-R) 1:38
125 pounds:
1st. Andrew Taylor (B-R) d. Josiah Gardner (Hornell), 5-2
3rd. Sylor (Fillmore) d. Robbins (GV), 5-0
5th. Josh Nichols (Letchworth) by fft. over Dustin Creighton (Haverling)
Semis: Taylor (B-R) p. Jeff Robbins (GV) 3:48;
Gardner (Hornell) p. Nick Sylor (Fillmore) 2:43
130 pounds:
1st. Joe Hendrickson (Letchworth) d. Andy Drake (Hornell), 4-0
3rd. Kreuzer (Keshequa) by fft. over Dan McGillivray (GV)
5th. Appleby (B-R) d. Brent Nadjadi (Haverling), 5-2
Semis: Hendrickson (Letchworth) p. Paul Kreuzer (Keshequa) 5:28;
Drake (Hornell) d. Matt Appleby (B-R) 4-3
135 pounds:
1st. Aaron Parks (Hornell) d. Andrew Davis (A-A), 4-2 OT
3rd. Matt Hendrickson (Letchworth) p. Adams (B-R), 2:39
5th. Jeremy Newell (J-T) and Darcy Vanderwerken (Dansville), 5 match rule
Semis: Parks (Hornell) m.d. Dennis Adams (B-R) 13-0;
Davis (A-A) d. Matt Hendrickson (Letchworth) 4-0
140 pounds:
1st. Tyler Taylor (B-R) d. Kyle Amidon (C-G), 9-6
3rd. Derrick Nadjadi (Haverling) d. Ray (Hornell), 1-0 OT
5th. Shearing (Letchworth) by fft. over Kalin Barnes (Perry)
Semis: Taylor (B-R) d. Dustin Shearing (Letchworth) 6-4;
Amidon (C-G) m.d. Scott Ray (Hornell) 14-3
145 pounds:
1st. Caleb Olcott (GV) p. Dustin Pierce (B-R), 2:55
3rd. Dustin Saltsman (Haverling) by fft. over Jeremy Smith (C-G)
5th. Dieter (Hornell) d. Hadley (J-T), 13-8
Semis: Olcott (GV) p. Chris Hadley (J-T) 3:48;
Pierce (B-R) p. Ryan Dieter (Hornell) 1:09
152 pounds:
1st. Tyler Sick (Hornell) d. Allen Fagan (Letchworth), 8-3
3rd. Lana (Dansville) d. Chris Green (GV), 4-0
5th. Orr (Hammondsport) p. Travis Dorvitt (B-R), :40
Semis: Sick (Hornell) p. Travis Lana (Dansville) 1:31;
Fagan (Letchworth) d. Joe Orr
(Hammondsport) 8-3
160 pounds:
1st. Ryan Harrison (Hornell) m.d. Robbie Morris (B-R), 18-4
3rd. Fabiny (Wellsville) by fft. over Geoff Myers (Letchworth)
5th. Scott Sliker (Dansville) by fft. over Leitten (Perry)
Semis: Harrison (Hornell) p. Dan Fabiny (Wellsville) 1:06;
Morris (B-R) d. Dan Leitten (Perry) 3-0
171 pounds:
1st. Tony Viselli (Haverling) d. Devan Bertch (C-G), 5-4 OT
3rd. Dorvitt (B-R) d. Waite (GV), 10-3
5th. Dan Rosemier (Hornell) p. James Lathrop (Letchworth), 3:30
Semis: Viselli (Haverling) p. Derrick Dorvitt (B-R) 1:24;
Bertch (C-G) p. Chris Waite (GV) 4:16
189 pounds:
1st. Nick Clark (C-G) d. Justin Stewart (Haverling), 6-4
3rd. Covert (B-R) by fft. over Derrick Miller (Letchworth)
5th. Matt Sturtevant (Fillmore) by fft. over Rice (Perry)
Semis: Clark (C-G) p. Nick Covert (B-R), 3:46
Stewart (Haverling) d. Ben Rice (Perry) 5-4
215 pounds:
1st. Bill Drake (Hornell) p. Nick Clark (Fillmore), 1:38
3rd. Rouse (C-G) m.d. Barber (Letchworth), 10-0
5th. Brian Harrison (A-A) p. Kenny Scott (B-R), :45
Semis: Drake (Hornell) p. Josh Rouse (C-G) :17;
Clark (Fillmore) d. Camden Barber (Letchworth) 6-0
275 pounds:
1st. Ryan Turner (C-G) p. Drew Inzinna (Dansville), 5:44
3rd. McCaslin (GV) p. Moir (Keshequa), 4:22
5th. Cory Hills (Wellsville) p. Rocky Drew (Hornell), 2:14
Semis: Turner (C-G) p. Mike Moir (Keshequa) :31;
Inzinna (Dansville) p. Chad McCaslin (GV) 5:52
|