|
ArmDrag.com is looking for volunteers to help populate the Archives.
We're not only looking for results, but tournament brackets, photos, and
articles as well. Many college and public libraries have microform copies
of complete newspapers dating back over 100 years. In them, you can find
lots of wrestling results. If you enjoy doing research, and you have some time,
make a trip to the library and check it out. Ask a librarian how to get
started and how to print out the articles that you find.
|
Matthew Marino Invitational Tournament
Varsity Wrestling Tournament
@ Webster Schroeder High School
December 6, 2003
Team Final
1. Tioga ......................................... 371.5 points
2. Mexico Tigers-III ............................. 295
3. Niagara Falls Wolverines-VI ................... 292
4. Niagara-Wheatfield Falcoms-VI ................. 289
5. Greece Olympia Spartans ....................... 272
6. Greece Athena Trojans ......................... 265.5
7. Webster Schroeder Warriors .................... 256.5
8. Irondequoit Eagles ............................ 224
9. Canastota Red Raiders-III ..................... 219
10. Gates Chili Spartans .......................... 184.5
11. Marion Black Knights .......................... 170.5
12. Fairport Red Raiders .......................... 167.5
13. Lewiston-Porter Lancers-VI .................... 167
14. West Seneca East Trojans-VI ................... 137
15. Eastridge Lancers ............................. 131
16. Frewsburg Bears ............................... 122.5
17. Batavia Notre Dame Fighting Irish ............. 67
18. Livonia Bulldogs .............................. 66
19. Bishop Kearney Kings .......................... 20
20. Elba Lancers .................................. 14
21. Northstar Knights ............................. 7
Outstanding Wrestler - Kevin Smith
(Mexico), 112 pounds
Individual Final
96 pounds:
lst place - Torsten Gillespie (Webster) d. Josh Mayville (Marion), 6-2
3rd place - Seth Elvin (Fairport) p. Matt McGuckin (Athena), :27
5th place - Joe Teresi (ND) d. Frank Martello (Gates), 14-11
103 pounds:
lst - Nick Maus (Tioga) d. Anthony Grant (NF), 8-3
3rd - J.D. Cutaia (Gates) p. Kenny Jerrell (Irondequoit), 1:40
5th - Danny Morreale (Webster) d. Anthony Small (Mexico), 18-6
112 pounds:
1st - Kevin Smith (Mexico) d. Justin Walp (Lewiston), 7-3
3rd - Rob Ziegler (Webster) won by forfeit over Miles Keene (Tioga)
5th - Billy Baxter (Irondequoit) d. Dominick Calvello (NF), 10-8
119 pounds:
1st - Errol Scheid (Canastota) d. Zacariah Lange (NW), 4-0
3rd - Jon Bonaldi (Olympia) d. Marcus Bloom (ND), 9-7
5th - Nick Hasbrook (Marion) d. Albert Tiocco (NF), 9-3
125 pounds:
1st - Chris Caito (Olympia) d. Warren Clark (Mexico), 6-4
3rd - Will Biodfeuhre (Canastota) p. Nick Marucci (Frewsburg), 1:25
5th - Brandon Morella (NW) d. Brad Canale (Tioga), 10-5
130 pounds:
lst - James Clark (Irondequoit) d. Corey Camp (Marion), 11-5
3rd - Matt Fildes (West Seneca East) p. Jon Sorely (NW), 2:46
5th - Tim Greene (Olympia) d. Jim DiPasquale (Athena), 4-2
135 pounds:
1st - Gregor Gillespie (Schroeder) t.f. Phil Lombardo (Olympia), 2:47
3rd - Nick Ryan (Fairport) d. Angelo Cusatis (NF), 1-0
5th - Jon Schieman (Athena) d. Jason Darrah (Tioga), 10-9
140 pounds:
1st - Derrick Smith (Mexico) d. Mike Wood (Eastridge) 19-6.
3rd - Matt Campion (Frewsburg) d. Charlie Ashker (NF), 9-7
5th - John Waite (Tioga) d. Chris Casegila (NW), 4-1
145 pounds:
1st - Albert Gianforti (Irondequoit) d. Brian Redhead (Mexico), 3-2
3rd - Jeff Mitchell (NW) d. Brandon Volpe (Athena), 9-7
5th - Mike Argento (Olympia) d. Jason Norselli (Eastridge), 10-1
152 pounds:
1st - Brandon MacWhinnie (Tioga) d. Joshua Eagan (NF), 4-3
3rd - Bobby Hawkins (Irondequoit) d. T.J. Barrett (Livonia), 7-6
5th - Jason McGulkin (Athena) d. Bobby Koshinski (NW), 3-2
160 pounds:
1st - Ryan Flemming (Mexico) p. Joel Bantle (Marion), 2:27
3rd - Travis Williams (Athena) d. Kelvon Agee (NF), 9-4
5th - Mario Suchodolski (Schroeder) d. Mike Paulak (NW), 9-7
171 pounds:
1st - Brett Giehl (Athena) d. Aian Wheeler (Tioga), 5-0
3rd - Dan Gaglianese (Canastota) d. Ryan Sharp (Eastridge), 7-1
5th - Jim Tretter (NW) d. Trask Presutti (Lewiston Porter), 6-1
189 pounds:
1st - Daryl LaBour (Tioga) p. Travis Chase (Canastota), 4:29.
3rd - Matt Rowntree (Athena) p. Matt Mayville (Marion), 5:11
5th - Nate Burns (Olympia) d. Kasey Kryder (Gates), 7-4
215 pounds:
1st - Nick Strange (NF) d. Ellis Snow (Olympia), 10-3
3rd - Matt Daniels (NW) d. Mike Joseph (Schroeder), 9-3
5th - Brian Clar (Gates) d. Nick Hill (Livonia), 7-3
275 pounds:
1st - Phil Byers (Gates) p. Gabe Sindoni (Tioga), 1:22
3rd - Matt Federico (Athena) d. Jarred Hampson (Schroeder), 1-0
5th - Joe Sullivan (Canastota) d. Corey Mentel (West Seneca East), 10-0
|